AgniuZe (angellake) wrote,
AgniuZe
angellake

 • Mood:

Vejas nuo Juros

Nugi va - pagaliau mano darbovietes zurnale atpausdino mano recenzija ;) 
 

Visai neseniai manęs paklausė, kokią knygą rekomenduočiau žmogui, kuris niekada gyvenime nėra skaitęs fantastinės literatūros, bet norėtų sužinoti, kas ta fantastika. Prieš pateikdama atsakymą turėjau gerokai pagalvoti. Norėjosi pasiūlyti ne tik įdomią knygą, bet ir sugriauti vyraujantį stereotipą, jog fantastika yra arba literatūra vaikams apie nykštukus ir elfus, arba pasakos suaugusiems apie žalius žmogelius ir skraidančias lėkštes. Tuomet mano žvilgsnis užkliuvo už lentynoje stovinčio „Vėjas nuo jūros“. Tai - ketvirtasis Lietuvių Fantastikos Bibliotekos, ir pirmas lietuviško siaubo romanas, kurį perskaičiau vienu atsikvėpimu, negalėdama atitraukti akių.

 

Kada gi ji supras, jog geriausia yra štai taip atsipalaiduoti, prigulti ant vandens, leisti jam tave nešti, jausti tą malonią vėsą, justi, kaip glosto švelnus vėjelis nuo miško pusės, kaip švelniai kvepia sakais ir grybais. Aplink beveik nė garselio, tik tylus miško ošimas, vandens teliūškavimas.“ - Karštą vasaros savaitgalį keletas jaunuolių su palapinėmis išvyksta į grybais ir uogomis garsėjančius Dzūkijos miškus. Jų idiliškai ramią iškylą sudrumsčia džipu atvykę skustagalviai „kaimynai“. Dar daugiau, naktį iš miško ima sklisti keisti garsai, o GPS rodo, jog atsitiktinai rąstas ežeras, prie kurio jie apsistojo, nepažymėtas jokiame žemėlapyje. Taip žingsnis po žingsnio, puslapis po puslapio visiem, rodos, taip gerai pažįstamas lietuviškas miškas apgaubiamas mistikos skraiste, o paprasta iškyla pavirsta nesibaigiančiu košmarišku išbandymu.

 

Keliais sakiniais nupasakoti tolesnį romano siužetą, neišduodant pagrindinių „kabliukų“ - labai sunku. Galbūt geriau pasistengsiu pasidalinti nuotaika ir mintimis, kurias jis man sukėlė.

 

Patiko, kad klišinis siaubo romanų siužetas: jaunuoliai pasiklysta miške, kur jiems nutinka baisūs dalykai (panašaus scenarijaus filmai „Wrong Turn“ ar „Wax house“), išsprendžiamas be tipinės tokiam žanrui piktų zombių armijos. Čia pagrindinis „blogiukas“ auga tiesiog po gretima egle ar pušimi, taigi būdami miške atidžiau žiūrėkite sau po kojomis.

Sužavėjo pagrindinių veikėjų charakteriai: nupiešti tiksliai su detalėmis. Puikiai atskleisti jų psichologiniai išgyvenimai ir baimės, kurios tokios panašios į kiekvieno iš mūsų. Žiupsnelis erotikos: būtent tiek, kiek sutinkame realiame gyvenime, ir nė trupučio daugiau. Jokiu būdu nepataikaujant šių laikų skaitytojui. Nei pagrąžinta, nei nuslėpta.

Įdomu buvo skaityti, kaip į vieną kamuolį susuktos tiek detektyvo, tiek mitologijos ir istorijos su fantastikos elementais gijos, kurios apraizgo ir įtraukia taip, kad knygos nesinori padėti į šalį.

Patiko, kad nuo šiol stovyklaujant prie ežero su draugais ir išgirdus Ветер с моря дул“, lūpose atsiranda šypsena, o per nugarą nubėga šiurpuliukai, prisiminus romane kuriamą atmosferą.

„Kažkur iš toli pasigirdo tyli, bet pakankamai aiški melodija, tembru truputį primenanti išklerusius vargonus. Penki stori garsai, penkios nesuderintos natos, kurioms nebuvo pavadinimų įprastinėje gamoje, atsklido iš tos pačios pusės, kaip ir zvimbimas. Paskutinė nata skambėjo kiek ilgiau, tačiau po sekundės “užlinko” ir nutilo, lyg nematomam vargonininkui būtų pasibaigęs oras dumplėse.“

 

Manau, kad perskaitę šitą knygą nenusivilsite, o gal net susidomėsite fantastika. Taip pat tikiuosi, pritarsite mano nuomonei, jog lietuviai moka rašyti. Ir rašo ne prasčiau, nei dauguma užsienio autorių. Dar daugiau, kaip sakė A.Katkevičius „Verslo klasės“ redaktorius: „Ekranizuoti galima drąsiai“.

 

Pabaigai išduosiu mažytę paslaptį. Romano autorių galima sutikti ir viename mūsų darbovietės koridorių. Taigi jei pamatysite žmogų, kurio nuotrauka atspausdinta ant kitos viršelio pusės, nesidrovėkite prieiti ir paspausti jam dešinę.

 

 

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments